poniedziałek, 23 marca 2015

Jak znaleźć i kupić mieszkanie?

Dzisiaj coraz więcej osób kupuje mieszkanie.  Samo podjęcie takiej decyzji nie jest łatwą sprawą, nie mówiąc już o licznych formalnościach, jakim trzeba sprostać, aby cieszyć się własnymi czterema ścianami. Jak znaleźć i kupić mieszkanie? Oto mała podpowiedź.


Krok 1 – znalezienie mieszkania

Droga od momentu podjęcie decyzji do samego kupna jest długa i kręta. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego dla nas mieszkania. Jak się okazuje, to wcale nie jest takie proste. Każdy z nas ma w głowie wizję idealnego lokum. Jej konfrontacja z rzeczywistością może być trudna. Poszukiwania odpowiedniego miejsca warto zacząć od Internetu w celu zrobienia małego rozpoznania – jakie mieszkania, w jakiej lokalizacji i cenie są w danej chwili dostępne. Najlepiej jest wpisać w pole wyszukiwarki hasło: „nowe mieszkania Łódź”, „mieszkania Warszawa”, „mieszkania do kupienia Poznań”, a od razu pojawi nam się cała lista ofert. Jeśli  decydujemy się na nowe mieszkanie, warto poszukać firm, które zajmują się bezpośrednią sprzedażą. Dobrze jest też rozejrzeć się za nowo powstałymi inwestycjami. Jeśli zaś chcemy kupić mieszkanie z rynku wtórnego, najlepiej jest kupić je bezpośrednio od sprzedającego. Znalezienie takiego mieszkania wymaga jednak więcej czasu i zachodu. Wiele osób decyduje się na współpracę z biurem nieruchomości. Ułatwia ono znalezienie mieszkania w określonej cenie.

Krok 2 – zakup mieszkania

Gdy już znajdziemy odpowiednie dla nas mieszkanie, kolejnym krokiem jest przebrnięcie przez liczne formalności, których w takich sytuacjach nigdy nie brakuje.  Pierwszą z nich jest kredyt. Niestety większość z nas potrzebuje go, aby móc pozwolić sobie na taką inwestycję.  Aby wybrać dobrą ofertę, potrzeba trochę czasu. Konieczne jest dokładne prześledzenie każdej z nich. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wysokość oprocentowania oraz marżę, jaką pobiera bank od udzielonego kredytu. Kolejną rzeczą jest możliwość wcześniejszej spłaty oraz ewentualne ubezpieczenia kredytu, które niejednokrotnie jest obowiązkowe. Gdy już wszystko dopniemy na ostatni guzik, czas podpisać umowę. Zawsze pamiętajmy o podpisaniu umowy przedwstępnej, która ochroni nas przed nagłą rezygnacją ze strony sprzedającego. Ponadto, zanim złożymy podpis, sprawdźmy dokładnie status danej nieruchomości i gruntu – czy nie jest ona zadłużona, kto jest formalnym właścicielem i czy istnieje zgoda na użytkowanie gruntu w przypadku nowych osiedli.

Jak widać, zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja. Jeśli nie jesteśmy pewni, skorzystajmy z pomocy doradców finansowych.

źródło grafiki: londonconnection.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz